Domowa instalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?

Domowa instalacja fotowoltaiczna - od czego zacząć?

Rosnąca popularność domowej fotowoltaiki to konsekwencja coraz to wyższych cen energii elektrycznej. Dodatkowo kluczowe znaczenie ma rosnąca świadomość co do alternatywnych źródeł energii, które docelowo mają wspierać zasoby planety.  Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna? Czy jej montaż faktycznie jest opłacalną inwestycją?

Jak działa fotowoltaika?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia w jaki sposób działa fotowoltaika. Cały schemat można sprowadzić do jednego zdania – do procesu, w którym to energia słoneczna przetwarzana jest w energię elektryczną. Do jej wytworzenia niezbędne są moduły fotowoltaiczne (potocznie – panele), które zbudowane są z ogniw, łączących się w moduły. To w tych modułach wytwarzany jest prąd stały. 

W dużym uproszczeniu – energia słoneczna pobierana jest przez moduły PV, gdzie przetwarzana jest w tzw. prąd stały, a następnie – w prąd zmienny przy pomocy inwertera. To właśnie prąd zmienny wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych, które czerpią energię elektryczną do działania np. sprzętu RTV i AGD. 

Czy instalacja fotowoltaiczna to gwarant darmowego prądu?

Promienie słoneczne to przykład odnawialnego źródła energii (oznaczonych skrótem OZE). Co to oznacza? Pozyskiwana w ten sposób energia nie powoduje zużywania już i tak ograniczonych zasobów naszej planety – tj. paliw kopalnych (kopalin). Energia tego typu jest też neutralna dla środowiska – czyli nie powoduje emisji spalin, które są niezwykle szkodliwe dla atmosfery, fauny i flory.

Co istotne z punktu widzenia zasobów – energię przynależne do grupy OZE nie wyczerpują się i samoistnie, w sposób naturalny, się uzupełniają. 

I tu ponownie wracamy do zadanego pytania – czy fotowoltaika to gwarant darmowego prądu? Poniekąd tak, ponieważ energia słoneczna wiąże się wyłącznie z kosztem montowania paneli i całej instalacji fotowoltaicznej. Sama energia słoneczna jest oczywiście darmowa – korzystać z niej możesz dowolnie, wykorzystując do zasilania urządzeń elektrycznych i instalacji grzewczej. 

Co istotne – energia elektryczna pochodząca z promieni słonecznych jest wykorzystywana również w obiektach przemysłowych. W ostatnich latach – głównie wraz z rosnącą ceną energii – zauważalna jest rosnąca popularność farm fotowoltaicznych, które montuje się przy fabrykach i gospodarstwach rolnych.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna najczęściej jest montowana na dachu Twojego domu. Co ważne – instalacje o dużej mocy składają się z wielu modułów, a co za tym idzie – ważą nawet kilkaset kilogramów. Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien więc zachodzić pod okiem wykwalifikowanej firmy, która specjalizuje się w systemach tego typu.

Instalacje montować możesz zarówno na zupełnie płaskim, jak i na skośnym dachu – ich poziom ułożenia nie wpływa negatywnie na sposób i efektywność działania. Ważne jednak jest, aby zamocować je w miejscu maksymalnie nasłonecznionym – najczęściej w kierunku południowym. 

W niektórych, wyjątkowych sytuacjach (np. gdy dach jest mocno zacieniony lub gdy jego powierzchnia jest niewielka) panele układa się na gruncie. Komponenty montuje się na specjalnym stelażu, dzięki czemu są stabilne i nie przesuwają się pod wpływem np. intensywnych wiatrów i opadów. 

Kompletna instalacja fotowoltaiczna to zbiór wielu, profesjonalnych elementów – tj.:

  • Modułów fotowoltaicznych,
  • Falowników (inwerterów) 
  • Zestawów zabezpieczeń, 
  • Elementów przyłączeniowych
  • Konstrukcji montażowej.

Dlaczego warto zainwestować w domową instalację fotowoltaiczną?

W ramach podsumowania, zbierzmy zatem największe zalety i korzyści dla inwestycji, jaką są panele fotowoltaiczne. Wśród tych najczęściej wymienianych, jest:

  1. Oszczędność – biorąc pod uwagę obecne, rosnące ceny, inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Dodatkowo dzięki obecnym programom rządowym, możesz ubiegać się o dofinansowanie, dzięki czemu koszty w dalekosiężnej perspektywie są jeszcze mniejsze.
  • Wsparcie planety – poprzez wykorzystywanie odnawialnych, bezpiecznych dla środowiska źródeł energii.
  • Niezależność – od cen, od zmian rynkowych, od dostępności. Korzystasz z promieni słonecznych wtedy, kiedy potrzebujesz i w ilości, która jest niezbędna do funkcjonowania Twojego gospodarstwa.
  • Sprawność – system fotowoltaiki jest niemal bezobsługowy i bezawaryjny. Ewentualne usterki i awarie usuwane są bardzo szybko, dzięki czemu domostwo nie jest narażone na straty.
  • Łatwa konserwacja – ta sprowadza się do corocznego przeglądu instalacji.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment